PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 52. TÝDEN 2020

Jasné využití a nenáročná administrativa. To jsou podle obcí hlavní přednosti dotací z Programu obnovy venkova. Olomoucký kraj na ně příští rok rozdělí celkem 40 milionů korun. Z toho 33 milionů je určeno na obnovu a budování vesnické infrastruktury, 3 miliony na podporu malých venkovských prodejen. Peníze mohou obce taky využít na tvorbu územních plánů a projektové dokumentace.   

Na trať mezi Olomoucí a Šternberkem se od 22. prosince, vrátily vlaky. Prošla kompletní rekonstrukcí, včetně elektrifikace, modernizací prošly stanice Bohuňovice a Šternberk. Šlo o první etapu, ve druhé, od příštího roku, dojde na rekonstrukci železniční trasy Šternberk – Uničov. Celý úsek z Olomouce do Uničova měří téměř 30 kilometrů a vlaky po něm budou jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu.

Jeseníky mají novou rolbu na údržbu běžkařských tras. Slavnostně byla uvedena do provozu na Červenohorském sedle. Stála 6 milionů korun, 3 miliony činila státní dotace, necelé 3 miliony přispěl Olomoucký kraj. 250 tisíc přidal Mikroregion Jesenicko, který také bude rolbu provozovat.

S přebytkovým rozpočtem bude v příštím roce hospodařit město Přerov. Zastupitelé odsouhlasili rozpočtové příjmy ve výši zhruba 902 milionů korun. Výdaje mají činit něco přes 885 milionů. Obě části rozpočtu jsou o 60 až 70 milionů nižší než letos, v důsledku koronavirové krize.

V Olomouci bylo slavnostně otevřeno Dětské centrum Ostrůvek. Po celkové opravě historické budovy a přístavbě nového objektu v něm vzniklo moderní zařízení rodinného typu. 

Město Hranice příští rok nevyhlásí tradiční grantový program. Kvůli pandemii koronaviru a nutným úsporám v rozpočtu.  Zachovány ale zůstanou celoroční příspěvky na činnost, ať už jde o kulturu, tělovýchovu, sociálně-zdravotní tématiku nebo třeba životní prostředí. Žádosti o ně bude radnice přijímat do 5. ledna.

Jedenáct milionů na cyklostezky, čtyři miliony na dětská dopravní hřiště a pět milionů na obnovu a budování přechodů pro chodce. Tyto investice na posílení bezpečnosti dopravy má připraveny na rok 2021 olomoucké hejtmanství.

V Prostějově má být zavedeno automatické měření rychlosti vozidel. Záměr odsouhlasila rada města. Zkušební provoz má začít příští rok v červenci, na ostro se má měřit rychlost v Prostějově od září.

Během vánočních svátků a na Nový rok si budou moci lidé v Olomouckém kraji zajít do lékárny. Hejtmanství se dohodlo s lékárenskou komorou že v každém z bývalých pěti okresů bude otevřena vždy jedna prodejna.

Zastupitelé Zábřehu na svém prosincovém zasedání odsouhlasili rozpočet na rok 2021. Příjmy ve výši 290 milionů, výdaje 342 milionů. Vzniklý schodek 52 milionů korun bude pokrytý finančními zůstatky z minulých let.

Umožnit dobrovolné vyšetření na covid-19 antigenními testy i lidem v odlehlých částech kraje. K tomu slouží mobilní odběrový tým který tam ve spolupráci s hasiči a Fakultní nemocnicí Olomouc vysílá Olomoucký kraj. Nejprve vyrazil do Konice na Prostějovsku. 

Tradiční přehlídky středních škol Scholaris se letos kvůli koronaviru v Olomouckém kraji neuskuteční. Každoročně nabízely žákům končícím základní školu i jejich rodičům přehled možností na jakou profesní nebo studijní dráhu se vydat. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_2020_12_25_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok