PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 50. TÝDEN 2020

Jedna jízdenka na cestování po celém regionu. Tuto novinku zavádí od 1. ledna Koordinátor integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. Lidé si ji budou moci pořídit v elektronické podobě. Na výběr je připraveno několik časových variant. 

Městská knihovna v Šumperku je druhou nejlepší v celé České republice. Uspěla v celostátní soutěži Knihovna roku kterou vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

Olomoucký kraj nebude příští rok udělovat ceny za přínos v oblasti kultury. Kvůli koronavirové krizi a finančním úsporám. 

Starostové na Jesenicku a Šumpersku mají obavy ze slučování lesních správ. Od ledna je provedou Lesy České republiky, z důvodů reorganizace a ekonomických úspor. Samosprávy podpořil Olomoucký kraj, když na toto téma zorganizoval videokonferenci zainteresovaných stran. 

Město Uničov odkoupilo od soukromého majitele bývalý Lidový dům za 12,5 milionu. A zahájilo přípravy na jeho celkovou rekonstrukci. Ta má stát několik desítek milionů korun. Kromě společenského sálu se mají obnovit i přilehlé prostory pro venkovní akce. 

I když byla část výuky přesunuta na distanční formu, krajská stipendia na učilištích a středních odborných školách pokračují. Hejtmanství tak dlouhodobě podporuje vybrané profese o které je na trhu práce zájem, aby se na ně žáci více hlásili. Letos na nich vyplatí zhruba 8,5 milionu korun. 

Parkování v Přerově čekají od ledna změny. Platit se nebude za parkoviště ve vnitrobloku ulice Kainarova. Naopak před Pasáží v Palackého ulici bude nainstalován automat na lístky. 

40 milionů korun je připraveno na příští rok do krajského Programu obnovy venkova. Částku už odsouhlasili radní. Zastupitelé ji mají schvalovat ve druhé polovině prosince. 

Vedení Olomouckého kraje nesouhlasí s projektem plánované výstavby plavebního kanálu Dunaj–Odra–Labe. Proti stavbě se postavila i řada dotčených obcí. Kraj společně s nimi požaduje zastavení příprav projektu. Prohlášení v tomto smyslu má projednat krajské zastupitelstvo a zaslat ministryni pro místní rozvoj. 

Základní škola Svatoplukova ve Šternberku využila nouzového stavu pro výzdobu své vstupní části. Děti tak po návratu do lavic čekalo překvapení. Postaral se o ně šternberský malíř Vincent Chignier, původem z Francie. Na velké ploše, s využitým bohaté škály barev, vymaloval dětem tématiku světových kontinentů. 

S trasováním covid pozitivních případů pomáhají v Olomouckém kraji také policisté. Byli mezi prvními proškolenými v České republice v tzv. celostátním telefonním systému. Od října tak pomáhají hygienikům. 

Město Prostějov dokončilo obnovu části hřbitova v Brněnské ulici. V důsledku bouřek tam byly vyvrácené stromy a poškozeny čtyři desítky hrobů. K tomu pak muselo být pokáceno dalších 22 buků. Na letošní letní opravu asfaltového chodníku v listopadu navázala výsadba stromů. Alej byla obnovena patnácti javory.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_2020_12_11_1_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok