PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 46. TÝDEN 2020

Pro silničáře začala od listopadu oficiálně zimní údržba. V regionu se o státní dálnice a silnice I. tříd stará Ředitelství silnic a dálnic a dodavatelsky další jeho smluvní firmy. Sjízdnost krajských silnic II. a III. tříd zajišťuje Správa silnic Olomouckého kraje. Na zimu na to má vyčleněno zhruba 187 milionů korun. Udržuje za to necelé 3 tisíce kilometrů komunikací, technika vyjíždí v pořadí podle jejich významu a vytíženosti. 

Dvanáct motorových jednotek Stadler, které České dráhy zakoupily v Německu už jako starší vozy pro Olomoucký kraj, čeká kompletní modernizace. Včetně čtyř souprav, které dopravce už dříve částečně zprovoznil vlastními silami a cestující vozí na Jesenicku a na Hané. Modernizací projdou vozy na Slovensku, výběrové řízení za 270 milionů korun se proti původním předpokladům zdrželo. První modernizované jednotky mají být nasazeny do provozu v regionu ve druhé polovině příštího roku.

Přerovská laguna má za sebou velkou očistu. Díky speciální směsi bakterií se ji podařilo vyčistit od nánosů bahna, aniž by se muselo nákladně bagrovat nebo odsávat. Bakterie aplikovali na jaře do vody rybáři a ty do září spořádaly z jejího dna na 1.800 metrů kubických bahna. Takové množství by muselo odvést zhruba 220 nákladních aut. Za novou metodu šetrnou k životnímu prostředí město přitom zaplatilo jen 195 tisíc korun.

V regionu zahájil činnost mobilní odběrový tým COVID-19 hasičů Olomouckého kraje. Je složený ze dvou profesionálních hasičů, kteří mají zdravotnické vzdělání. Absolvovali odborné školení na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Nasazení odběrového týmu se předpokládá především v ohniscích nákazy například ve střediscích sociální služeb a  domovech pro seniory.

Koronavirus a nouzový stav negativně poznamenaly i konání kulturních akcí v regionu. S tím jsou teď spojené i problémy s dotacemi, které už pořadatelé od Olomouckého kraje získali, ale program pak museli zčásti nebo celý zrušit. Hejtmanství teď s nimi řeší vrácení peněz, posunutí vyúčtování dotací nebo uznání nákladů, které už na organizaci akcí vynaložili. 

Město Hranice v rámci projektu Smart City zřizuje takzvaný inteligentní parkovací systém. Světelná tabule bude motoristům oznamovat obsazenost parkoviště u autobusového a vlakového nádraží. Fungovat bude od 1. prosince. Dopravní zátěž mají snížit i další opatření. Chystané rozšíření spojů MHD a proti tomu zvýšení ceny parkovného. Další novinka se bude týkat cyklistů, v Hranicích chtějí za pomoci dotace vybudovat na vlakovém nádraží cyklověž s kapacitou pro více než sto kol.

Udržení vesnické prodejny, stavební úpravy mateřské školy a projekt rekonstrukce starého zemědělského objektu. Tyto akce letos realizovali v Tučíně na Přerovsku. Jde o jeden příklad z řady desítek obcí v regionu, jak se využívají dotace z rozpočtu Olomouckého kraje na Program obnovy venkova. Je určen pro obce do 1500 obyvatel. Jeho celkový objem letos hejtmanství navýšilo přibližně  na 80 milionů korun, největší zájem je dlouhodobě o finanční příspěvky do vesnické infrastruktury.

V Zábřehu dokončili rozsáhlou opravu Základní školy Boženy Němcové. Sedm školních pavilonů bylo zatepleno a všechny učebny mají vyřešen systém větrání. Práce začaly v červnu 2018 a byly rozloženy do tří etap hlavně v období letních prázdnin. Investice přišla městský rozpočet na více než 41 milionu korun. Dalších téměř 12 milionů činila evropská dotace.

Autobusové linky na území Olomouckého kraje přešly do prázdninového režimu.  Vypravovány nebudou spoje, které obvykle sváží děti do školy a zpět. Omezení se dotklo pouze autobusových linek, jejichž objednavatelem je olomoucké hejtmanství. Krajský úřad k dočasnému omezení některých linek přistoupil v souvislosti s uzavřením škol kvůli pandemii koronaviru. Vlakové dopravy se změny netýkají.

Celostátní finále soutěže Babička roku 2020 se letos i přes nouzový stav uskuteční. A stejně jako loni ji uspořádá Krajská rady seniorů Olomouckého kraje. Ty nejlepší ze 14ti finalistek vybere odborná porota přes internet na základě jejich video medailonků. Veřejnost může hlasovat až do 18. listopadu, například na sociálních sítích, o udělení titulu Babička sympatie. 

Magistrát města Prostějova slaví celorepublikové vítězství v soutěži Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností. Letošního pátého ročníku se účastnilo 142 měst a městských částí Prahy. Prostějov následovaný městy Kolín a Litoměřice je tak nejpřívětivějším úřadem roku. A to díky komplexním službám, které nabízí veřejnosti.

Od 1. ledna budou zavedeny celosíťové jízdenky IDSOK. V elektronické formě a sedmidenní, měsíční, čtvrtletní a roční variantě. Lidé budou díky nim moci neomezeně cestovat veřejnou dopravou po celém regionu. Jednodenní doklady zůstanou v papírové podobě. Krajský koordinátor dopravy rozšíří také nabídku standardních jízdních dokladů IDSOK. Od příštího roku budou v nabídce v e-shopu také čtvrtletní a roční elektronické jízdenky.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): PU_2020_11_13

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok